Ev yapımı Kuru Buz Nasıl Yapılır?

Kuru buz, herhangi bir partiye eklenebilecek sihirli bir değnek gibidir. O olmasaydı, okulların mezuniyet törenleri, partiler ve çeşitli müzik videoları yapılamazdı. Evde kuru buz yapmak istiyorsanız size sunabileceğimiz bir yöntem var ama bunu yaparken çok dikkatli olmalısınız.

Kuru buz aslında nedir?

Kuru buz sadece soğutulur, karbondioksitin yoğunlaştırılması ile elde edilir. Erime sürecini atlar ve oda sıcaklığına ve basıncına ulaştığında doğrudan karbondioksit gazı haline gelir ve genişler. Oldukça soğuktur ve yaklaşık olarak -78.5 santigrat derecede olur.

Çeşitli konserlerde ortalığı dumana boğmak için kullanıldığı doğrudur. Ancak asıl kullanım alanlarından birisi nakliye alanıdır. Nakliye sırasında çabuk bozulan ürünleri (gıdalar, ilaçlar vb.) serin tutmak için kullanılmaktadır.

Nitekim tek kullanım alanı bu değildir. New York şehrinin metro sistemini farelerden temizlemek için kuru buz kullanılır. Bazı şov gösterilerinde otomobilin alt tarafına takılarak çeşitli efektler oluşturmak için kullanımı söz konusudur.

Kuru buz doğal bir biçimde çeşitli gezegenlerde bulunmaktadır. Örneğin Mars gezegeninde bolca vardır. NASA, Mars'ın yamaçlarından aşağı yuvarlanan bir kuru buz çığını görüntülemiştir. Buna ek olarak Uranüs'ün ve Neptün'ün uydularında vardır.

Kuru buzu satın almak pahalı gibi gelebilir. Bazen ise tedarik edilmesi zor bir üründür. Ayrıca, sıfırdan bir şeyler yapmak çok daha eğlencelidir. Dalaman Kuru Buz olarak kuru buzu evde nasıl yapacağınızı size göstermek istiyoruz. Tarif oldukça kolaydır ama büyük bir dikkat gerektirir.

Kuru buz nasıl yapılır?

Evde kuru buz yapımı oldukça basit ve muhtemelen evinizde zaten sahip olduğunuz şeyleri kullanarak yapılmaktadır. Evde kuru buz yapmak için ağır iş eldivenleri, karbondioksitli yangın söndürücü (CO2 olarak etiketlenmesi şarttır) ve bez çantaya ihtiyacınız olacaktır.

  1. Yangın söndürücünün ağız kısmını bez torbaya yerleştirin ve sıkıca kapatın.
  2. Yangın söndürücüyü kullanın; torbanın içine püskürtme yapın.
  3. Ardından yangın söndürücünün ağzını kapatın.
  4. Daha sonra çantayı polaroid bir fotoğrafmış gibi sallayın.
  5. Yeni oluşan kuru buzu çantadan çıkartıp eğlencenin keyfini çıkarın.

Kuru buzun daha uzun süre soğumasını istiyorsanız köpüklü bir soğutucuya koyun ve kapağını biraz aralık bıraktığınızdan emin olun. Bunu tekrar etmekte fayda var. Soğutucuya koyduğunuz kuru buzun kapağını biraz aralık bırakmayı unutmayın.

Kuru buz tehlikeli bir şey mi?

Kuru buz tehlikeli bir şey olabilir. Kuru buz olağanüstü derecede soğuktur. Kuru buza uzun süre maruz kalmak cilt hücrelerinizin donmasına neden olacaktır. Bu da yanık gibi bir yaralanmayla karşı karşıya kalmanız anlamına gelecektir.

Kuru buzu süslü bir içeceğin içine atıyorsanız onu içmemeye dikkat etmelisiniz. Ondan uygun şekilde kurtulduğunuzdan emin olmanız gerekir. Bu yüzden onu lavaboya dökmeyin veya çöpe atmayın. Tekrar karbondioksit olma aşamasını hızlandırmak için kaplara sıcak su dökebilirsiniz.

Ek olarak, havalandırmalı bir odada kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Çok fazla karbondioksit solumak özellikle çocuklar için ölümcül olabilir. Son olarak kuru buzu kapalı bir kapta saklamak basınç oluşturur ve kabın patlamasına neden olabilir.

Yorum Yap