Kuru Buz Nedir?

Kuru buz, katı haldeki karbondioksit için kullanılan bir terimdir. Kuru buz, bu şekilde anılmaktadır çünkü bir sıvı olarak erimemektedir. Bunun yerine yavaş yavaş orijinal gaz biçimine geri döner. Bu katıdan gaza geçiş süblimasyon olarak bilinir.

Kuru buz son derece soğuktur. Zehirli olmayan, renksiz, kokusuz ve tatsız bir gazdır. Kuru buz, kullanıma hazır, ekonomik ve çok yönlü bir üründür. Bu, onu çok çeşitli endüstriler ve sektörler için değerli bir çözüm haline getirmektedir.

Kuru Buz Nasıl Yapılır?

Kuru buz, yüksek saflıktaki karbondioksit gazının sıvı bir forma basınçlandırılması ve soğutulmasıyla yapılır. Sıvı karbondioksit, atmosfer basıncının onu kar benzeri bir kıvama dönüştürdüğü bir hidrolik pres odasına enjekte edilir. Karbondioksit kar daha sonra katı bloklar ve peletler halinde sıkıştırılır.

Kara dönüşmeyen herhangi bir karbondioksit sıvısı, karbondioksit gazı formunda geri kazanılır ve üretim sürecine geri dönüştürülür. Sıkıştırılmış karbondioksit karının yoğunluğu uygulanan basınca ve basınç süresine bağlıdır. Sıkıştırılmış bir blokun yoğunluğu, -78.64 santigrat bir sıcaklıkta maksimum olarak 1.56 g/cm³'e ulaşabilir.

Katı bir duruma sıkıştırıldıktan sonra kuru buz yavaşça orijinal gaz biçimine geri dönecektir. Bu bir tür buhar ve sis görünümüne benzeyecektir. Karbondioksit gazı havadan daha fazla yoğunluğa sahiptir. Bir başka ifadeyle yerde yoğunlaşacaktır. Bu nedenle kuru buzu küçük kapalı alanlarda saklarken dikkatli olunmalıdır.

Kuru Buz Ne Kadar Dayanır?

Küçük saklama kartonunda saklanan 10 kilogramlık kuru buz aldığınız andan itibaren 72 saate kadar dayanır. Ancak, en iyi sonuçlar için kuru buzu aldıktan sonra 48 içinde kullanmalısınız. Kapta ne kadar çok depolarsanız o kadar uzun süre dayanır. Bu nedenle kullanılacak zamana yakın teslimat yapılması son derece önemlidir.

Yalıtımlı kabı mümkün olduğunda açıp kapatmaktan kaçınmak gerekir. Ürünü kaptan çıkardığınızda boş alanı pamuklu gazete kağıdı veya strafor malzemelerle doldurmanız önemlidir. Herhangi bir ölü hava boşluğu süblimasyon oranını artıracaktır.

Kuru Buz Çeşitleri

Dalaman Kuru Buz olarak tüm kuru buz gereksinimlerini karşılamaya hazırız. Özel teslimat seçeneklerimiz ve özel ürünlerimiz doğrultusunda dilediğiniz kuru buz çeşidini seçerek bizimle çalışmaya başlayabilirsiniz. Aşağıdan kuru buz çeşitleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

3mm Kuru Buz Peletleri

Bu 3mm kuru buz peletleri, ağırlıklı olarak kuru buz püskürtme temizlemesinde kullanılırlar. Ancak özellikleri doğrultusunda çeşitli sektörler için idealdirler:

 • Soğuk Öğütme
 • Kuru Buz Püskürtme Temizliği
 • Dondurarak Kurutma
 • Kimya Sektöründe Soğutma
 • Gıda Sektöründe Soğutma

9mm Kuru Buz Peletleri

Bu 9mm kuru buz peletleri, çok amaçlı bir kuru buz formudur. Genel olarak toplu soğutma ve sıcaklık kontrol uygulamaları için kullanılırlar. Aşağıdaki sektörler için idealdirler:

 • Sıcaklık Kontrollü Ürün Dağıtımı
 • Numune Dağıtımı
 • Özel Efektler
 • Dondurarak Markalama
 • Dondurarak Kurutma
 • Soğuk Öğütme
 • Sıhhi Tesisat Borusu Onarımları

410 Gram Kuru Buz Dilimleri

410 gram kuru buz dilimleri, küçük boyutları ve kompakt yapıları sayesinde çok çeşitli uygulamalarda kullanılırlar. Ancak ağırlıklı olarak kullanıldıkları alanlar aşağıdaki gibidir:

 • Depolama ve Taşıma
 • Sıcaklık Kontrollü Ürün Dağıtımı
 • Havayolu İkram Hizmetleri

500 Gram Kuru Buz Dilimleri

500 gram kuru buz dilimleri, daha hafif boyutları ve kompakt stilleri nedeniyle aşağıdakiler gibi çok çeşitli uygulamalarda birçok kişi tarafından tercih edilen seçimdir:

 • Depolama ve Taşıma
 • Sıcaklık Kontrollü Ürün Dağıtımı
 • Havayolu İkram Hizmetleri
 • Özel Efektler
 • Dondurarak Kurutma

1 Kilogram Kuru Buz Dilimleri

1 kilogram kuru buz dilimleri en sık kullanılan boyuttur. Birçok uygulama için oldukça idealdirler. Dayanıklılıkları ve rahatlıkları nedeniyle 1 kilogramlık dilimler aşağıdaki gibi çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadırlar:

 • Havayolu İkram Hizmetleri
 • Özel Efektler
 • Depolama ve Taşıma
 • Dondurarak Kurutma
 • Dondurarak Markalama

10.5 Kilogram Kuru Buz Blokları

10.5 kilogram kuru buz blokları son derece sağlamdırlar, formlarını ve performanslarını uzun süre korurlar. Daha küçük hacimlerden geniş yüzey alanına oranlarından dolayı 10.5 kilogram bloklar aşağıdaki gibi soğutma uygulamaları için idealdirler:

 • Dondurarak Markalama
 • Depolama ve Taşıma
 • Özel Efektler

Kuru Buzun Kullanım Alanları

Uçak İçi İkram

Havayolu sektörü, çoğunlukla uzun mesafeli uçuşlarda uçak içi ikram hizmetleri için kuru buz dilimlerini kullanır. Yiyecekleri kullanıma hazır olana kadar soğutulmuş halde tutmak için kuru buz plakalarını yiyecek arabalarına ve depolarına yerleştirirler. Özellikle önemli olan, gıdanın sıkı sağlık ve güvenlik kurallarına göre depolanmasıdır.

Soğuk Gıda Dağıtımı

Yiyecekleri donmuş veya soğutulmuş halde tutmak için nakliye araçlarının arkasına kuru buz katı blokları ve dilimleri yerleştirilir. Bu dağıtım yöntemi için kuru buz kullanılması, soğutmalı nakliye ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu nedenle dondurulmuş, soğutulmuş ve ortam sıcaklığı ürünlerinin tek bir kargo ambarında taşınması mümkün hale gelir.

Mühendislik

Kuru buz, metali daraltarak kovanlar, burçlar ve yataklar üzerinde kaymasını sağlayacaktır. %90 saf alkol banyosuna kuru buz eklemek, sıvı nitrojen gibi kullanılabilen soğuk bir sıvı oluşturulması anlamına gelmektedir.

İlaç Firmaları ve Laboratuvarlar

Düşük sıcaklık nedeniyle, kuru buz bazı biyolojik ürünlerin büyümesini veya azalmasını engellemek için kullanılır. Güvenli bir şekilde depolama veya nakliye için numuneler içerir. Aynı zamanda çeşitli farmasötik ürünler için stabilize edici bir etken görevi görür. İlaç şirketlerinin çoğu pelet halinde olan kuru buzları kullanırlar.

Kimyasal Sektörü

Kuru buzun düşük sıcaklığı bazı kimyasal reaksiyonları yavaşlatır veya durdurur. Bu, hassas veya uçucu ürünlerin güvenlik bir şekilde depolanmasına ve taşınmasına izin verir. Aynı zamanda alkaliler için nötrleştirici bir ajandır.

Kauçuk Kalıplama

Kuru buz dokunduğu her şeyi soğutur ve küçültür. Kauçuk parçaların kuru buz ile bir varil içinde yuvarlanması, sonuç olarak onları kırılgan hale getirecektir ve aynı zamanda kolay çıkarılma olanağı sunacaktır. Kuru buz bu açıdan kauçuk kalıplama sektöründe kullanılan bir üründür.

Endüstriyel Temizlik

Endüstriyel anlamda kuru buz ile temizleme yüzey kirleticilerinin giderilmesi için süper hızlarda püskürtülen kuru buz peletlerinin kullanılmasını içerir. Çarpma üzerine kuru buz bir takıdan zararsız bir gaza dönüşür ve yalnızca kirletici maddenin bertaraf edilmesi için kullanılır.

Gıda İşleme

Et işleyicileri, et işlerken ürün sıcaklığını düşük tutmak ve bozulmayı azaltmak için kuru buz kullanırlar. Kuru buz, öğütülmüş et ve sosislerin endüstriyel olarak işlenmesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Fırıncılık sektöründe, malzemeleri karıştırmak ve maya büyümesini geciktirmek için kuru buz kullanılır.

Hastaneler ve Klinikler

Kuru buz, kan ürünlerini ve organları bağış, nakil veya inceleme için güvenli bir şekilde saklamak veya taşımak için kullanılır. Bununla birlikte, tıbbi numuneleri, numune kalitesinde herhangi bir bozulma veya kayıp olmaksızın saklamayı sağlar.

Üniversiteler

Üniversitelerin büyük bir kısmı çeşitli araştırma programları ve deneyler için kuru buz peletlerinden yararlanırlar. Böylece deneyleri ve numuneleri gerekli sıcaklıklarda stabil bir biçimde tutmayı başarmaktadırlar. Özellikle deneysel araştırmalarda bunun faydası oldukça büyüktür.

Markalama ve Tarım

Kuru buz genellikle katı bloklar veya dilimler halinde markalama kabına koyulur. Daha sonra metillenmiş isportalar kuru buzun üzerine dökülür. Markalama demirleri bu aşırı soğutulmuş alkol karışımına yerleştirilir. Daha sonra markalama demiri hayvanın postuna bastırılır. Bu, marka işaretini deriye zarar vermeden kalıcı olarak uygulayacaktır.

Hediye Kargoları

Dondurma gibi soğutulmuş veya dondurulmuş ürünlerin sıcaklığını düzenlemek için kuru buz kullanmak, soğutmalı kargo ihtiyacını ortadan kaldırır. Kuru buz, küçük miktarlarda çabuk bozulan malları düşük maliyetli ve oldukça verimli bir şekilde taşımak için ideal bir çözümdür.

İhracat ve Dağıtım

Soğutulmuş taşıma ihtiyacını ortadan kaldırmak için soğutulmuş ve dondurulmuş dağıtım için kuru buz kullanılır. Dalaman Kuru Buz, nakliye süresine, ortam sıcaklıklarına, gerekli ürün sıcaklıklarına ve ürün kabının iç boyutlarına göre ürünlerin taşınması için uygun kuru buz miktarları için ürün tedariki sağlayabilecektir.