Kuru Buz Tehlikeli Midir?

Karbondioksitin katı formu olan kuru buz, doğru depolanması ve kullanılması halinde tehlikeli değildir. Çok soğuk olduğu ve hızla karbondioksit gazına dönüştüğü için tehlike arz etmesi söz konusudur. Bu açıdan dikkat etmek önemlidir.

Karbondioksit zehirli olmasa bile basınç oluşturabilir. Bununla birlikte normal havanın yerini değiştirerek potansiyel olarak sorunlara neden olabilir. Kuru buzun tehlikelerini ve bunlardan nasıl kaçınacağınızı merak ediyorsanız aşağıdakilere dikkat etmelisiniz.

Kuru Buz Yanığı

Kuru buz aşırı derecede soğuktur. Cilde temas etmesi durumunda hücreleri öldürür. Karşılığında ise kuru buz yanığı elde etmiş olursunuz. Kuru buz yanığının oluşması yalnızca birkaç saniye sürer. Bu yüzden aşırı dikkatli olunmalıdır.

Kuru buz ile çalışırken maşa veya eldiven kullanmak en iyisidir. Kuru buzu yemek doğru değildir. Bir içeceği soğutmak için kuru buz kullanmaya karar verirseniz yanlışlıkla kuru buz parçasını veya parçalarını yutmadığınızdan emin olmalısınız.

Boğulma

Kuru buz, karbondioksit gazı oluşturur. Karbondioksit zehirli olmamasına rağmen havanın kimyasını değiştirerek daha düşük bir oksijen yüzdesinin oluşmasına neden olur. Bu durum, iyi havalandırılan bir alanda sorun değildir ama kapalı alanlarda sorunlara neden olabilir.

Ayrıca, soğuk karbondioksit gazı bulunduğu odanın zeminine çöker. Artan karbondioksit konsantrasyonu özellikle evcil hayvanlar ve çocuklar için sorunlara neden olabilecektir. Bunun temel sebebi ise çocukların ve evcil hayvanların daha yüksek metabolizmaya sahip olmasıdır.

Zehirlenme

Sıradan seviyelerde karbondioksit zehirli değildir. Havanın normal bir bileşenidir. Aşırı güvenilir olduğu için içeceklere onları karbonatlamak için eklenir. Kabartma tozundan yararlandığınız zaman yemeğin kabarmasını sağlamak için bilinçli olarak karbondioksit kullanırsınız.

Buna rağmen karbondioksit zehirlenmesi mümkündür. Karbondioksit solumaktan dolayı boğulmaya ve zehirlenmeye maruz kalabilirsiniz. Çünkü artan karbondioksit seviyelerine maruz kalmak, yaşamak için ihtiyaç duyduğunuz oksijen konsantrasyonunun azalmasıyla ilişkili olabilir.

Bu nedenle kuru buzu kullanırken dikkatli olunması gerekir. Asla havasız ve kapalı bir alanda kuru buz ile çalışmamalısınız. Aldığınız güvenlik önlemlerini eksiksiz bir biçimde yerine getirmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca kuru buzu imha etmeye çalışırken açık alanları tercih etmelisiniz.

Patlama Tehlikesi

Kuru buz yanıcı ve patlayıcı değildir. Ancak katı kuru buzdan gaz halindeki karbondioksite dönüşürken basınç uygular. Kuru buz kapalı bir kaba konursa, kabı açtığınızda kapağın kırılma veya kapağın yırtılma riski söz konusudur.

Kuru buz bombası aşırı derecede yüksek ses çıkarır. Patladığı zaman kabın ve kuru buzun parçalarını fırlatır. İşitme duyunuza zarar verebilir. Fırlayan buz parçaları veya kap nedeniyle yaralanabilirsiniz. Bu yüzden onu yalıtımsız bir kapta saklamak doğru değildir.

Diğer taraftan kuru buz parçaları cildinize gömülerek içten donmalara neden olabilecektir. Bu tehlikelerden kaçınmanın temel yolu yalıtımsız kapları kullanmamaktır. Örneğin, kuru buzu şişe, kavanoz veya kilitli soğutucu gibi yerlere koymamalısınız.

Yorum Yap