Kuru Buz ve Normal Buz Arasındaki Farklılıklar

İnsanlar genellikle hem normal buzu hem de kuru buzu aynı buz formları olarak görürler. Bu pek şaşırtıcı değildir. Çünkü sadece iki buz formuna bir göz attığınızda gerçekten aynı göründüklerini fark edersiniz. Bununla birlikte, her iki buz da soğutma amacıyla kullanılsa bile çeşitli yönlerden hala birbirinden çok farklıdırlar.

Her şeyden önce, normal buz ve kuru buz, yapılma şekilleri veya genel yapıları açısından farklılık gösterirler. Bu, suyu donma noktası sıcaklıklarında dondurarak normal buz yapıldığı anlamına gelir. Kuru buz ise aksine çok yüksek basınçlar kullanılarak karbondioksit sıkıştırılmasıyla elde eder.

Kimyasal Durum

Bu nedenle normal buz kimyasal formunda, maddenin durumuna bakılmaksızın H2O olarak bilinirken, kuru buz CO2 şeklinde anılmaktadır. Bir başka ifadeyle normal buz "su", kuru buz ise "gaz" olarak bilinmektedir. Bu ikisi arasındaki en önemli farklılıklardan biridir.

Kuru buz, susuz yapılan ve dolayısıyla kuru olan buzdur. Su yerine karbondioksiti dondurarak yapılır. Sonuç olarak, çok çok daha soğuktur. Aynı zamanda erimek yerine buhara dönüşür. Kısacası kuru buz ısındıkça kaybolur.

Sıvılaşma Şekli

İkincisi, her iki buz türü de sıvılaştırılabilme şekillerinde farklılık gösterirler. Normal buzda, eritmek için genellikle ısı şeklinde daha fazla enerjiye ihtiyaç vardır. Örneğin, 100 santigrat derece kolayca iş görür. 100 santigrat derecede buz kolayca eriyip su olacaktır.

Dahası, genel atmosfer basıncını düşürerek kuru buzu zaten eritebiliriz. Bununla birlikte, kuru buz buharlaşma sürecinde katı halinden gaz haline geçer. Ortada sıvı gibi bir şey olmaz. Bu nedenle temizlik ürünü olarak kullanıldığında atıksız bir çözümdür.

Donma Noktaları

Donma noktaları açısından normal buz genellikle 0 santigrat dereceye ulaştığında bir buz haline gelir. Kuru buz ise -78.5 santigrat derecede oluşan bir şeydir. Bu sıradan suyun donma noktasından çok daha soğuk bir sıcaklık anlamına gelmektedir.

Bu yüzden kuru buzun çeşitli dezavantajları vardır. Örneğin, deriye veya sıcaklığa duyarlı başka herhangi bir şeye doğrudan temas ederse, düşük sıcaklığın tehlikeli olabilme durumu vardır. Buharlaştığında yüksek konsantrasyonlarda tehlikeli olabilen karbondioksit gazına dönüşmesi söz konusudur.

Tüketim

Normal buz içeceklerde kullanılabilir. Kuru buz genellikle nakliye sırasında soğutmak ve üzüm gibi meyveleri korumak için özellikle de hasattan sonra kullanılır. Normal buz ise normal yiyecek ve içecekler için kullanılan genel bir soğutucu üründür.

Bu bağlamda sağlığınız için zararlı olabileceğinden kuru buzun normal içeceklerinizi soğutmak için kullanılmaması gerektiği bilinmelidir. Çeşitli efektler, dumanlar veya sis oluşturmak için kullanılabilecek olsa bile kuru buz tüketilebilecek bir şey değildir.

Yorum Yap