Kuru Buzla Araba Göçüğü Nasıl Onarılır?

Araba tamirleri özellikle parasal sıkıntılar olduğunda pahalı olabilir. Ancak aracınızla ilgili kozmetik sorunları gidermek için bir oto tamirciye gitmeden önce onarımı kendiniz yapmayı düşünebilirsiniz. Belirli konularda kuru buz size yardımcı olabilecektir.

Arabanızın belirli bir yerinde küçük bir göçme meydana geldiyse, göçüğü düzeltmek için genellikle kuru buz kullanabilirsiniz. Bu yöntem birçok masraftan kurtulmanızı sağlayacak bir yöntemdir. Kuru buz ile arabanızda yer alan göçmeyi düzeltmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Adım 1

Kuru buz ile çalışacağınız için çalıştığınız alanın mutlaka iyi havalandırılmış olması gerekir. Kuru buz erirken karbondioksit açığa çıkarır. Tamamen hava geçirmez yalıtımlı bir kapta saklanmazsa genişler ve patlayarak sağlığınızı ciddi riske atar.

Bu açıdan kuru buz ile çalışırken daima talimatlara uyum göstermelisiniz. Kuru buzu saklama ve havalandırma konusunda doğru yöntemleri kullanmaya çalışmanız gerekir. Ayrıca kuru buz ile çalışırken çıplak elle dokunmamak önemlidir. Çıplak elle dokununca buz yanıkları oluşabilir.

Adım 2

Arabada yer alan göçük kısmını ısıtmalısınız. Bir arabada yer alan göçüğü kuru buz ile tamir etmek istiyorsanız ilk önce göçüğün olduğu alanı güzelce ısıtmanız gerekir. Bu adımı gerçekleştirmeden bir sonraki adıma geçiş yapmayı düşünmemelisiniz.

Arabada yer alan göçüğü ısıtmanın en kolay yolu arabanızın birkaç saat için güneşin altında park edilmesini sağlamaktır. Isı tabancası gibi aletler kullanmayın. Çünkü bu gibi durumlarda boyaya zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Adım 3

Güvenlik önlemlerini almalısınız. Kuru buzla çalışırken her zaman birkaç ekstra güvenlik önlemi almanız gerekir. Kuru buz dışarıdayken onu özellikle çocuklardan uzak tutmalısınız. Aynı zamanda kuru buz ile çalışacağınız alanda kimsenin olmamasına dikkat etmelisiniz.

Kuru buzu taşımak veya onu kullanmak için kalın ağır iş eldivenlerini kullanın. Kuru buzun cildi anında dondurmak gibi çok inanılmaz bir yeteneği vardır. Bu durum, ciltte yer alan hücrelerin donmasına ve ölmesine neden olabilecektir. Bu yüzden dikkatli olmalısınız.

Adım 4

Bu adımda araba göçüğünü soğutmanız gerekir. Güneşin altında ısıttığınız alan yeterince ısındıktan sonra göçükleri düzeltmek için kuru buzu kullanabilirsiniz. Uygun kullanım tekniklerini takip ederek girintinin üzerine küçük bir parça kuru buz yerleştirmelisiniz.

Hızlı sıcaklık değişimi metalin dışarı çıkmasına neden olacaktır. Tüm ezikleri gidermek için buzu diğer girintili alanların üzerine taşımalısınız. Arabınızda yer alan göçüğü kuru buz ile tamir ederken boyaya herhangi bir zarar gelmeyecektir.

Adım 5

Şimdi yaptığınız onarımı değerlendirmelisiniz. Kuru buz ile arabadaki çöküntüyü gidermiş olmaktan memnunsanız tüm yapacaklarınız bu kadardır. Bununla birlikte, göçük alanında kırışıklık varsa veya göçük tamamen düzelmemiş gibi gözüküyorsa bu kuru buzu aşan bir iş demektir.

Durum böyleyse, yerel oto tamircisine gitmeye karar verebilirsiniz. Umarız durum düşündüğünüz kadar vahim değildir ve herhangi bir tamirciye gitmeye gerek duymazsınız. Kuru buzla arabanızda yer alan göçükleri ortadan kaldırarak onu eski görüntüsüne kavuşturmuş olursunuz.

Yapılmış Yorumlar (1)

10 Ocak 2021, 13:15

Bir vakitler İstanbul'da büyük şehirlerde filan buzdolabı filan hak getire.. Tabi var da insanların paraları yetmiyor.. Mahalle arasında buz satanlar vardı. Misal yaz vakti evde karpuz var ama soğuk değil haliyle. Alıyordun buz parçalarını kesekağıdında sokuşturuyodun karpuzun kavunun arasına serin serin yiyordun. Tabi o buzlara kaç kişinin eli değdi streil midir pek gözün görmüyordu. Buz ile alakalı paylaşımlar görünce yazayım dedim geçmişe gittim. Buz esasen çok mühim bir hadise.

Yorum Yap